300 let Škofjeloškega pasijona
Najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku je leta 1721 zapisal pater Romuald Marušič.
Preberi večNa cvetno soboto je Romarsko društvo ŠmaR Žiri pripravilo Pasijonske vespere na Ledinici v Žireh.
Že dopoldne pa je potekalo tudi romanje, ki se je pričelo pri kipu sv. Barbare v poslovni stavbi Rudnika Žirovski vrh (RUŽV). Deset romarjev je sprejela in pogostila direktorica RUŽV Hijacinta Klemenčič. Po kratki molitvi, ki jo je vodil črnomaljski župnik Janez Žakelj, so se romarji odpravili na Javorč, od tam pa so se čez Čičev grič spustili v Žiri. Pot so nadaljevali do cerkve na Ledinici.
Sledile so molitve v cerkvi na Ledinici, kjer sta se romarjem pridružila tudi Žirovska duhovnika Andrej Jemec in Franci Mihelič, ter še nekaj vernikov in skupaj so zmolili vespere ali večernice, ki jih vsak večer molijo duhovniki in menihi po samostanih.
Osrednji del dogodka, recital, je društvo pripravilo na podstrešju mežnarije. Sodelovali so trije romarji in učenec glasbene šole Žan Trček, ki je na violončelo zaigral tri skladbe. Alojzij Pavel Florjančič je podal nekaj misli o pasijonih in svetoletnem romanju. Sam je v besedi predstavil dosedanja štiri romanja, ki so potekala od kipa sv. Barbare do ene od vsakoletnih pasijonskih predstav. Miha Naglič je prebral dve svoji pesmi s pasijonsko tematiko. Franc Temelj pa je predstavil triptih Žirovskarski pasijon, ki je bil del scene. Le-to je dopolnjevala še Mihova pesnitev natisnjena na večji format, ki jo je Stane Kosmač likovno dopolnil.
Recitalu so sledile postne agape ob topli krušni peči. Postrežba je bila v duhu evharistije: Martina Lavrinec Temelj je spekla štiri vrste kruha, predsednik društva Matjaž Oblak pa je pridal še vino, voda pa ne manjka na nobeni prireditvi.
Foto: Viktor Žiri
Avtor dela na naslovni fotografiji: Franc Temelj